úterý 14. května 2013

Rebarborový koláč / Rhubarb tart


Rozhodla jsem se si zahrát na svoje ženské prapředky a upéct tradiční rebarborový koláč. Pokud jste tohle "jaro" ještě nestihli koupit rebarboru, směle do toho. Možná se vám to dost dlouho nepodaří, jako mně. Už od konce dubna jsem brousila po supermarketech, ale po rebarboře jakoby se slehla zem. A když se neslehla, tak byla fakt v hodně zbídačenym stavu. Je fakt, že letos je to u nás vůbec celý nějaký divný, je klidně možný, že v tomhle šílenym počasí žádná nechtěla růst. Ani se jí nedivim, upřímně. Nakonec jsem ale vyhrála a v Tescu si ulovila poslední jakž takž vypadající kusy. 
-----
I decided to act like my female ancestors and bake traditional rhubarb tart. If you didn't manage to buy rhubarb yet, go for it. Maybe you'll be luckier than me, I searched for it in supermarkets for months, but it was nowhere to be seen. When I finally found it, its' condition was really miserable.  It's true that this year was crazy weather all over the country. It's quite likely that it simply didn't want to grow. And frankly, I cannot blame it.
Rebarbora je takový malý zeleninový zázrak. Jen tak samotná je podle mě fakt odporná, takovej hodně kyselej celer. Ale v koláči (a ještě s drobenkou!) chutná výborně. Většina receptů používá kombinaci jahod a rebarbory, nejspíš pro zjemnění té výrazné chuti. Jenže, u nás se bohužel rebarbora a jahody moc v sezónách nepotkaj, tak jsem zvolila jenom rebarboru. Říkala jsem si: super, je to ze zeleniny = zdravej koláč. Než jsem si přečetla, že aby se to dalo nějak jíst, musíte tam přidat zhruba tolik cukru, kolik je rebarbory. Hahaha. Ale tím vás vůbec nechci odradit! :D 
------
Rhubarb is a small vegetable miracle. When it's raw, it's really disgusting from my opinion. It tastes like really sour celery. But in tart (and with crumble!) tastes great. Most of the recipes combine rhubarb with strawberries, probably to suppress the strong taste. But unfortunately, these two goodies don't grow in the same time in my country, so I used only rhubarb. One would say: "great, it's rhubarb, it's vegetable, so it's healthy." But if you really want to eat it, you have to add loads of sugar! Hahaha. But don't let me discourage you!


Inspirovala jsem se tady.
------
I got inspired there.

                                                                                                                             
Rebarborový koláč s drobenkou
(na 28cm koláč)

na těsto:
175g hladké mouky
1 lžíce cukru
špetka soli
125g studeného másla
2 lžíce vody

na náplň:
asi 1kg rebarbory, omyté a nakrájené na kousky
250g krupicového cukru
3 lžíce Bourbonu nebo whiskey
20g hladké mouky

drobenku:
120g hladké mouky
100g třtinového cukru
50g másla

                                                            

Těsto: 
Mouku prosejeme do mísy. Přidáme cukr a sůl, promícháme. Máslo nakrájíme na mini kostičky a vsypeme k mouce. Prsty vytvoříme jakousi drobenku. Přidáme dvě lžíce vody a vypracujeme hladké těsto. Pracujeme rychle, aby příliš nezteplalo. Pokud by se nechtělo dostatečně spojovat, přidáme víc vody. Na pomoučněném vále ho vyválíme tak, aby se nám vešlo do 28cm koláčové formy. Formu vymažeme, vysypeme a těsto do ní přesuneme. Odřízneme přečnívající okraje, dno propícháme vidličkou a vrazíme do mrazáku, dokud si nepřipravíme náplň.

Náplň: 
Smícháme cukr a mouku. K nakrájené rebarboře přilijeme whiskey a přidáme cukr s moukou. Dobře promícháme.

Drobenka:
Máslo nakrájíme na kostičky. Přisypeme mouku a cukr, prsty rozdrobíme do požadovaných hrudek.

Sestavení:
Předehřejeme si troubu na 175°C. Vytáhneme formu s těstem z mrazáku. Na těsto rovnoměrně rozprostřeme rebarborovou náplň. Posypeme drobenkou. Pečeme 50-60 minut dozlatova.


                                                                                                                             
Rhubarb tart with crumble
(for 28cm tart pan)

for pastry:
175g all purpose flour
1 spoon of sugar
pinch of salt
125g cold butter
2 spoons of water

for filling:
about 1 kg rhubarb, chopped into pieces
250g superfine granulated sugar
3 spoons of Bourbon or whiskey
20g all purpose flour

for crumble:
120g all purpose flour
100g cane sugar
50g butter

                                                            

Pastry: 
Sieve the flour into the bowl. Add sugar, salt and combine. Cut the butter into small cubes and add to the flour mixture. Use your fingers to make small crumbs. Add two spoons of water and knead, until it forms a smooth ball. Work quickly. If needed, add some water. Roll the pastry on the floured surface using the rolling pin, then transfer to the buttered and floured tart pan. Trim the edges of the pastry, then prick the bottom of the crust with the tines of a fork. Put it in you freezer, until the filling is ready.

Filling:
Mix the sugar and the flour. Add the whiskey to the chopped rhubarb and mix with the sugar mixture. 

Crumble:
Cut the butter to the cubes. Add the flour, sugar, and make crumbles using your fingers.

Assembling:
Preheat the oven to 175°C. Pull out the tart from the freezer. Sprinkle the filling evenly on the crust. Sprinkle with the crumble. Bake for 50 to 60 minutes until golden. 


15 komentářů:

 1. Nádhera! Nějaký takový recept jsem potřebovala :)

  OdpovědětVymazat
 2. Právě dopečeno i s Chivasem :-) Skvělý recept :-) děkuji

  OdpovědětVymazat
 3. Tento typ koláčů mám strašně ráda. Na rebarboru taky nikdy nezapomínám, nejradši bych ji tu měla po celý rok :D Koláč vypadá moc krásně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, mohli by vymyslet taky třeba s rebarborou že by byla po celý rok jako jahody :D

   Vymazat
 4. ahoj, krásný blog! tenhle recept se ti náramně povedl! Určitě jej musím vyzkoušet, dokud ještě máme na zahrádce rebarboru ;)

  krásný den

  Lenča z zdravejist.blogspot.com

  a gurmankalenulka.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 5. Rebarborové koláče jsou fajn, taky se mají rády s tvarohem.
  V současných receptech se kupodivu rebarbora neloupe ani nespařuje - myslím, že by měla, už kvůli kyselině šťavelové. Někde jsem to četla-odrůdy červené, pěstované v anglosaských zemí, jsou trochu jiné, křehčí a míň kyselé...tak tím to asi bude, recepty pocházejí odtamtud... U našich bych radši kloupala a spařovala,
  např. http://vilemina.blog.cz/0906/rebarbora
  Hezký design!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, co k tomu říct, komentář od Esmé pod tímhle to vše vysvětluje :)

   Vymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Já začala s rebarborou experimentovat tuhle sezónu a její chutě jsem už taky docela vychytala, aktuálně:
  http://kulturnikulinarium.blogspot.cz/2013/06/tvarohovy-kolac-s-rebarborou-apistaciemi.html
  Každopádně k tomu převařování a loupání... ano, kvůlivá kyselině šťavelové by to člověk neměl s rebarborou přehánět. Pokud ji ale nebudete jíst každý den, nic se neděje. Spařením či převařením ztratí totiž právě svou typickou kyselo-štiplavou chuť a stává se...tak nějak bez chuti. Proto doporučuji nevařit ani neloupat :-)

  OdpovědětVymazat
 8. Dobrý recept. Moje dcera Anna řekl děkuji.

  OdpovědětVymazat
 9. eToro is the best forex trading platform for newbie and established traders.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář! :)